Provincial Agricultural Land Commission branding logo
Provincial Agricultural Land Commission
Skip to navigation Skip to Contents Skip to Accessibility Statement
Search
Menu
Home Role of the Agricultural Land Commission The Commissioners

Prospective members apply through the Crown Agencies and Board Resourcing Office (CABRO) . The Agricultural Land Commission Act (the “ALC Act”) stipulates that prospective members must be knowledgeable in matters relating to agriculture, land use planning, local government or first nation government.

Members of the Agricultural Land Commission (ALC) are appointed by the Minister responsible. The Chair is appointed by Cabinet. The boundaries of the six administrative regions of the Province can be found on the ALR Maps page.

  • The ALC consists of at least 11 but no more than 19 Commissioners appointed by the Provincial Government from 6 Administrative Regions of the ALR

  • Jennifer Dyson has been involved in many aspects of agriculture; as a producer, consultant, chair, commissioner and industry member. Dyson has participated in the Partnership Committee on Agriculture and the Environment, Environmental Farm Plan Working Group, and Island AgriFood Initiative. Ms. Dyson is also a past member of the Agriculture Advisory Committee for the Alberni Clayoquot Regional District, past chair of the Minister of Agriculture’s Advisory Committee, and a past ALC Commissioner. She was appointed to the Agricultural Land Commission in 2008 and served as chair of the Island Panel until January 2017. Dyson served the agriculture industry, province and federal government as the executive director of the Agricultural Workforce Policy Board formed to respond to human resources challenges in agriculture. Dyson was one of a handful of people who formed the Island Farmers Alliance and served as the Western Women’s representative appointed by the BC Agriculture Council to the Canadian Federation of Agriculture. Dyson and her family operate a water buffalo dairy and direct farm market in the Alberni Valley.

    Jennifer Dyson’s appointment term is May 14, 2018 to May 14, 2023.

    South Coast Administrative Region

    Ione Smith is a registered Professional Agrologist with 15 years of experience in agriculture, food security planning, and community engagement. As a co-founder of Upland Agricultural Consulting Ltd in Sechelt, Mrs. Smith has worked alongside BC’s farming community towards the development of agricultural plans, market opportunities analyses, and climate change adaptation strategies. Her projects have been acknowledged with a 2016 BC Land Award and a 2015 Planning Institute of BC Honourable Mention. Mrs. Smith is a Tier 2 BC Farm Business Advisor, a BC Food Systems Network Steering Committee member, and a past director of Sunshine Coast Community Futures. Mrs. Smith received a MSc from the University of British Columbia in 2004 and a BSc (Hons) from the University of Guelph’s Ontario Agricultural College in 2001.

    Ione Smith’s appointment term is October 25, 2017 to November 1, 2025.

    Susan Gimse has extensive Local Government experience (1993-2014), serving as Chair of the Squamish Lillooet Regional District for 12 years, and vice-chair for six. In addition, she served on Council for the Township of Pemberton (2009 -2011), was a Director on the Federation of Canadian Municipalities (2006-2014) and was on the Executive of the Union of BC Municipalities (1999-2009), including time as President. She has been an active member of numerous other boards and committees.

    Susan is currently on the Board of Directors for BC Assessment and is Chair of her local community Fire Board. In 2019 she completed the Institute of Corporate Directors – Directors Education Program (ICD.D).

    She and her husband Geoff own and operate a 130-acre farm in the Pemberton area. With the help of their two daughters and four grandchildren they raise cattle, hogs and chickens, plus tend a large garden and apple orchard.  Susan is a recipient of the Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal for her contributions to Canadian cities and communities.

    Susan Gimse’s appointment term is October 25, 2018 to October 25, 2023.

    Holger is a second generation dairy farmer from Agassiz BC. His parents emigrated to Canada from Germany in 1957 and started Holberg Farm Ltd in the summer of 1960. After graduating from UBC in 1986 with a degree in Animal Science, Holger returned to the family farm in 1987 and has been there ever since. He married Catherine Sparkes in 1997 and together they have 3 sons Alex, Philip, and Mark. They currently milk 160 cows in a new 3 robot barn completed in June of 2019. They own 168 acres and lease another 37. The farm also does some horse boarding.

    Holger has always been actively involved in the community. In his younger years ,he was involved in organizing and playing on numerous local sports teams. Later, following in his father’s footsteps, he was a councilor in the District of Kent for 9 years (2005-2014). He was also and still is involved in the Mainland Milk Producers Association (MMPA) as a director and was elected chair from 2015 to 2019. He was appointed by the MMPA to the BC Dairy Association (BCDA) in 2014, was vice chair from 2017 till 2019 and is now in his third year as chair of BCDA. He currently sits on the BC Climate Action Initiative Steering Committee, the BC Environmental Farm Plan Steering Committee and the Dairy Farmers of Canada Pro Action Enviro working group. He would like to take this opportunity to thank his family and siblings for supporting him on his various civic undertakings over the last 30 years.

    Holger Schwichtenberg’s appointment term is March 12, 2021 to March 12, 2025.

    Island Administrative Region

    Biography coming soon.

    Brenda Schoepp’s appointment term is January 1, 2023 to January 1, 2025.

    Jennifer & her husband Ian operate a multi-faceted farm in the Cowichan Valley. While their main focus is on their egg layer flock of 60,000, they also operate an egg grading facility and market 100% of the eggs they produce.  Alongside the egg business, they also have a 35 acre hazelnut orchard, 50+ head cow/calf operation and grow and harvest many different field crops. They have 3 children with their middle son actively involved in the day to day farm operations.

    In 2016 Jennifer took on the volunteer role of President for the 2018 BC Summer Games in the Cowichan Valley. A role she is extremely proud of as it allowed her to showcase the beautiful place she lives as well as her love of agriculture. This was the 1st games in the 40 year history to use over 70% of its food used to feed athletes sourced from BC farmers and producers.

    Jennifer Woike served as Vice Chair, Chair of Communications and Marketing Committee, Chair of the Production Management Committee as well as the National Alternate to the Egg Farmers of Canada Board in her 4 year tenure with BC Egg Marketing Board as the representative for the Vancouver Island region.

    Jennifer has the Women in Leadership certificate from Cornell Online University as well as the NFP Governance certificate from the Sauder School of Business; most recently during the pandemic she enrolled in UBC Sauder School of Business to study Real Estate Licensing.

    In 2011 Jennifer was successfully elected to the Municipality of North Cowichan council. There she chaired the Agricultural Advisory Committee and the Parks and Recreation Committee.

    She and her husband were the 2009 winners of the BC/Yukon Outstanding Young Farmers Award as well as in 2015 they were selected as winners of The Black Tie Awards for Business Excellence.

    Jennifer Woike’s appointment term is October 23, 2021 to October 23, 2023.

    Biography coming soon.

    Jolleen Dick’s appointment term is December 19, 2022 to December 19, 2024.

    Okanagan Administrative Region

    Gerald Zimmermann is an outgoing Kelowna City councillor, as well as being the former fire chief, deputy fire chief, assistant fire chief, firefighter and lieutenant of the City of Kelowna. Active in his community, Mr. Zimmermann sits on the Central Okanagan Regional District Board, the Black Mountain Irrigation Board, the Okanagan Regional Library Board, and the Okanagan Basin Water Board. His past commitments include the Agricultural Land Commission, the Patient Care and Quality Review Board, chair of the Regional District of Central Okanagan (RDCO) Fire Chiefs, and the director of the BC Fire Chiefs Organization. Mr. Zimmermann holds his Certificate in Municipal Government Administration from Malaspina College, now Vancouver Island University.

    Gerald Zimmermann’s appointment term is October 18, 2014 to November 1, 2024.

    Joe Deuling has lived in the Lumby area for 59 years and has lived most of those years on his parent’s ranch where he grew up or on his own farm. Joe and his family grow berries, fruit and raise cattle, pigs, bees and chickens on the farm. Mr. Deuling has a general law practice in Lumby which allows him to keep working on the farm. He enjoys spending time on or near the Shuswap River and surrounding mountains hunting, fishing, picking berries and mushrooms, skiing and hiking and just generally enjoying the wonderful area he is grateful to call home.

    Joe Deuling’s appointment term is December 12, 2019 to December 31, 2024.

    Biography coming soon.

    Erin Carlson’s appointment term is December 19, 2022 to December 19, 2024.

    Kootenay Administrative Region

    Jerry Thibeault has been a self-employed Rancher for many years and is a former Commissioner for the ALC. Previously, he was the East Kootenay Coordinator for a Highway Fencing Project with the BC Ministry of Highways and was a Livestock Inspector for Ownership Identification Inc. and the BC Ministry of Agriculture. Active in his community, Mr. Thibeault conducts Farm educational tours and volunteers for the Cranbrook Health Care Auxiliary Society. He was also a former Committee Chair with the Kootenay Livestock Association.

    Jerry Thibeault’s appointment term is October 25, 2018 to October 25, 2023.

    Biography coming soon.

    Wayne Harris’ appointment term is December 19, 2022 to December 19, 2024.

    Biography coming soon.

    Danna O’Donnell’s appointment term is December 19, 2022 to December 19, 2024.

    Interior Administrative Region

    Rick Mumford is a Contractor with the BC Cattlemen’s Association. Previously, he was the owner/president of Chiltech Forestry Ltd., and before that he was a manager with the Ministry of Forests. Active in his community, Mr. Mumford is a director with Tsi Del Del Enterprises Ltd. (a timber harvesting company jointly owned by the Alexis Creek Indian Band and Tolko Industries Ltd.), and has sat on many boards including the Cariboo Regional District Board, the Chilcotin Regional Hospital District Board (chair), the West Chilcotin Forest Products Ltd., and Yun Ka Whu’ten Holdings Ltd. Mr. Mumford holds his Forest Resource Technology Diploma from the BC Institute of Technology (BCIT).

    Richard Mumford’s appointment term is October 8, 2014 to November 1, 2024.

    Bob Haywood-Farmer is the co-owner/manager of Indian Gardens Ranch Ltd., a family owned mid-sized cattle ranch located in the Savona area, west of Kamloops along the Thompson River. Mr. Haywood-Farmer is a member of the Tunkwa Lake Stock Association and the BC Cattlemens’ Association. Mr. Haywood-Farmer is the director of the Kamloops Stock Association. He has served on the Farm Debt Review board and also the Appeal Board for Farm Credit Canada. He was on the Agriculture Advisory Committee for the Bank of Montreal. Mr. Haywood-Famers has a bachelor’s degree in agriculture from UBC (1970) where he studied range management, agronomy and soils. He has studied Holistic Resource Management and is assisting his son Ted in implementing an intensive grazing system on part of their range. Mr. Haywood-Farmer is turning his management responsibilities over to his son, welcoming the 4th generation as they inject fresh ideas and energy into the ranch.

    Bob Haywood-Farmer’s appointment term is January 1, 2017 to January 1, 2025.

    North Administrative Region

    Janice Tapp is the co-owner and operator, along with her husband, of Copper-T Ranch in Fraser Lake BC and a former public school teacher with over 37 years of experience. Ms. Tapp’s teaching career including working at School District #91 in Nechako Lakes, District #69 in Qualicum, and District #84 in Gold River. Active in her community, she currently serves as President of the Nechako Valley Regional Cattleman’s Association and Vice President of the Fort Fraser Livestock Association. Ms. Tapp is also a Director of the Fraser Lake Community Foundation Endowment Fund and is the Secretary/Treasurer for the BC Hereford Association. She holds a Bachelor of Education in Elementary and Special Education from the University of Victoria.

    Janice Tapp’s appointment term is October 19, 2018 to October 19, 2023.

    Andrew Adams received a BSc degree in Agriculture, with a major in park management and conservation, from Kansas State University in 2006. In 2010 Andrew moved to BC via Alaska after meeting his wife. Andrew and wife Janie moved to Prince George, BC and Andrew began work in Forest ecology, Agrology and Environmental consulting. Andrew now regularly gives presentations and workshops on food production, seed saving and plant breeding for extreme climates in northern BC, as well as agriculture feasibility consultations, and operates his certified organic mixed vegetable farm north east of Prince George. The farm sells to local markets, restaurants and a distributor in Vancouver. Andrew is the Eaglet Lake Farmers Institute Secretary and a Director of District C for the Central Interior Farmers Institute. Andrew and Janie are involved in the farm to school programs in Prince George. Currently Andrew is researching the feasibility of creating a gourmet mushroom enterprise utilizing wood waste from Prince George’s forest industry to create low carbon footprint protein sources.

    Andrew Adams’ appointment term is October 25, 2018 to December 1, 2024.

    Karen McKean is a rancher in the Peace River Valley, situated between Fort St. John and Hudson’s Hope. The majority of her time is spent working on the ranch, a calf/cow operation, which has been family owned and operated since 1920. However, she also serves as the Regional Secretary for Peace River Regional Cattlemen’s Association and is a contributing writer to Beef in BC magazine. Karen received a Forest Resource Technology Diploma from British Columbia Institute of Technology and is also a licensed BC Interior Log Scaler, working at local mills during the winter months.

    Karen McKean’s appointment term is April 23, 2020 to April 30, 2025.

    Additional information about current Commissioner appointments can be found on the Crown Agencies and Board Resourcing Office website.

    Past Commission Chairs

    Appointment DatesName
    May 17, 1973 – June 9, 1975W.T. Lane
    June 5, 1975 – January 4, 1979G. Gary Runka
    January 4, 1979 – March 7, 1980Axel Kinnear
    March 7, 1980 – April 11, 1985Dr. M.F. Clarke
    April 11, 1985 – November 1, 1990I.D. Paton
    November 1, 1990 – February 4, 1992Dr. L. Greenaway
    February 4, 1992 – December 17, 1998Kirk B. Miller
    December 17, 1998 – November 14, 2001Dr. Alan Chambers
    May 1, 2002 – November 1, 2004Kirk B. Miller
    April 1, 2005 – April 30, 2010Erik Karlsen
    June 17, 2010 – May 14, 2015Richard Bullock
    May 14, 2015 – May 14, 2018Frank Leonard
    May 14, 2018 – PresentJennifer Dyson